Brykiet drzewny, jako ekologiczna alternatywa węgla.

brykiet drzewny

W ciągu ostatnich kilku lat, brykiet drzewny, stał się wyjątkowo popularnym materiałem opałowym. Stosujemy go przede wszystkim w piecach kominkowych, gdzie sprawdza się wręcz wyśmienicie. Co ważne, możliwe jest także jego wykorzystanie w odpowiednio do tego dostosowanych kotłach co. Najważniejszą zaś kwestią, wpływającą na jego wysoki poziom popularności jest fakt, iż brykiet drzewny, jest materiałem ekologicznym. Jego spalanie nie generuje tak potężnych zanieczyszczeń jak ma to miejsce w przypadku węgla kamiennego. W niektórych kwestiach jest nawet lepszy od gazu ziemnego.

Jak wytwarzany jest brykiet drzewny?

Bardzo ważnym zagadnieniem jest w tym przypadku sam proces produkcji brykietu drzewny. Otóż do jego produkcji, wykorzystuje się przede wszystkim odpady z produkcji tartacznej i stolarskiej. Są to wszelkiego rodzaju wióry, ścinki, zrębki i trociny, dla których normalnie, nie mielibyśmy żadnego, bardziej sensownego zastosowania. Dzięki wytwarzaniu z nich brykietu drzewnego, możemy się ich pozbyć w bardzo korzystny sposób. Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż brykiet drzewny to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla pozbycia się opadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej, jak również w kwestii ekologicznego ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Proces wytwarzania jest też dość prosty. Stosując odpowiednie maszyny, czyli brykieciarki, prasuje się dostarczony surowiec pod wysokim ciśnieniem i formuje z niego odpowiednie brykiety. Można wytwarzać zarówno klasyczne brykiety, jak również inne kształty, jak chociażby wałki o różnej średnicy, które sprawdzają się właśnie w piecach kominkowych, imitując swoim kształtem polana drewna.

Czy brykiet drzewny jest rzeczywiście tak bardzo ekologiczny?

Z całą pewnością jest bardziej ekologiczny niż wiele innych materiałów opałowych. Wystarczy spojrzeć na porównanie rocznych emisji zanieczyszczeń przedstawionych w serwisie Infopress.com.pl – roczne emisje zanieczyszczeń . Wyraźnie widzimy, iż drewno jest pod względem emisji CO2, lepszym rozwiązaniem niż nawet gaz ziemny. A to porównanie nie uwzględnia jeszcze kwestii tego, iż drewno, w czasie kiedy rośnie, przetwarza dwutlenek węgla na tlen, więc jego emisja w tym zakresie jest jeszcze niższa.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż brykiet drzewny jest rzeczywiście materiałem opałowym ekologicznym. Co więcej, jest także dość energetycznym, zapewniając całkiem korzystne warunki do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Można go obecnie kupić praktycznie wszędzie. W każdym markecie budowlanym znajdziemy spore ilości tego materiału. Do tego dochodzą składy opału, gdzie także brykiet drzewny staje się coraz bardziej popularnym towarem. Jednym słowem, jest to materiał dobrej jakości i wdrożenie ogrzewania z jego pomocą zamiast węgla kamiennego, na pewno przyczyni się do znacznej poprawy jakości powietrza, a przede wszystkim oddali widmo katastrofy klimatycznej.