Co to jest hiking i na czym polega?

hiking

W ostatnim czasie hiking jest coraz popularniejszą formą górskiej turystyki. Aktywność na świeżym powietrzu wśród malowniczych krajobrazów przyciąga mnóstwo ludzi, ale czym tak naprawdę jest hiking i co go odróżnia od trekkingu i backpackingu?

Hiking – podstawowe informacje

Chodzenie, spacerowanie, wędrówka, marsz… to wszystko można określić jednym słowem – hiking. Ludzi można w zasadzie podzielić na tych, którzy góry kochają i chcą spędzać tam każdą wolną chwilę i tych, którzy ani trochę tego nie rozumieją. Hiking jest najczęściej używanym terminem opisującym wędrówkę, która zazwyczaj ma w sobie trochę przygody, zajmuje sporą część dnia i wymaga zabrania ze sobą plecaka. To coś więcej niż prosta, krótka wycieczka. Bardzo często wiąże się ona z trudnym i wymagającym terenem, a nawet ze sporym podejściem i zejściem. Jednak mimo tych wszystkich trudności, nagrodą są spektakularne, malownicze widoki i krajobrazy, często zapierające dech w piersiach, dostępne tylko w górach.

Kiedy hiking staje się trekkingiem?

Istnieją dwie charakterystyczne cechy, które sprawiają, że coś jest trekkingiem. Pierwsza to odległość. Można się wybrać na wycieczkę z jedynie jednodniowym pakietem i wrócić do bazy po kilku godzinach spędzonych na szlaku. Natomiast wędrówka zawsze jest dłuższą podróżą, trwającą od kilku dni, aż do kilku tygodni, a dla najwytrwalszych nawet kilka miesięcy. Drugim kluczowym elementem jest poziom wyzwania. Wędrówka jest często bardzo żmudna, dlatego warto jest zaopatrzyć się w dobrej jakości kijki trekkingowe. Bardzo często trekking wymaga swego rodzaju samowystarczalności i wszystko co może okazać się potrzebne do przetrwania musi znaleźć się w plecaku.

Co zabrać na hiking?

Można się długo zastanawiać co ze sobą zabrać, ale i tak najważniejsza jest kolejność pakowania. Większość niedoświadczonych turystów może to uznać za coś dziwnego i niemającego znaczenia, ale jest wręcz przeciwnie. W pakowaniu na hiking, ale także każdą inną wyprawę, obowiązują pewne zasady, a jedną z nich jest to, że rzeczy najlżejsze trafiają na dół i przód plecaka, chodzi tutaj głównie o ubrania. Najcięższe przedmioty, takie jak woda, jedzenie czy namiot powinny znajdować się jak najbliżej pleców, w górnej części. Dzięki temu zmieni się środek ciężkości, a noszenie ekwipunku nie będzie wymagała aż tyle wysiłku.

Kiedy plecak będzie zrównoważony, nie będzie sprawiał pochylania się turysty. Jeśli wyprawa jest zaplanowana na kilka dni, koniecznie trzeba zabrać ze sobą śpiwór i inne nieprzemakalne rzeczy, wtedy powinno się je spakować na sam dół. Dobrym pomysłem jest blog górski i śledzenie wpisów bardziej doświadczonych wędrowców, którzy w przystępny sposób opisują hiking, trekking i inne formy aktywnego wypoczynku.

Podsumowanie

Hiking jest bardzo ciekawą, ale też przyjemną formą wypoczynku, ale jak do wszystkiego, także do tego trzeba się prawidłowo i umiejętnie przygotować. Dzięki temu będzie można czerpać z niego mnóstwo radości. W dzisiejszych czasach, kiedy nie jest pewne czy za chwilę znowu nie zostanie ograniczony ruch turystyczny, górskie wycieczki wydają się najlepszym co można sobie podarować.