Ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

Ekologiczne ogrzewanie

Na chwilę obecną, ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych, to bardzo ważny aspekt naszej codzienności. Ludzkość już jakiś czas temu uświadomiła sobie, iż trwanie przy starych rozwiązaniach niestety nie prowadzi nas do lepszej przyszłości. Ciągłe spalanie węgla kamiennego w celach grzewczych nie jest dobrym pomysłem i doprowadzi nas jedynie do katastrofy klimatycznej. W zasadzie to już nawet jedną noga jesteśmy nad przepaścią klimatyczną. Jeśli jak najszybciej nie odejdziemy od spalania węgla i nie przestawimy się na bardziej ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych, to z cała pewnością w najbliższej przyszłości, nasza planeta przestanie być miejsce zdatnym do życia człowieka. Tego zaś, z całą pewnością, nikt z nas nie chce.

Jak wdrożyć ekologiczne ogrzewanie w swoich domach?

Aby wdrożyć ekologiczne ogrzewanie w swoim domu jednorodzinnym, trzeba będzie zacząć od przeprowadzenia termomodernizacji budynku. Jest to proces polegający na wykonaniu izolacji ścian i dachu, oraz fundamentów. Dzięki temu też, będziemy obniżać zapotrzebowanie energetyczne budynku, a co za tym idzie, będziemy mogli korzystać z mniej efektywnych, ale bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań są na przykład pompy ciepła. W ich przypadku ciepło w dużej mierze odzyskiwane jest z otoczenia, przez odpowiednie rozwiązania technologiczne i wymienniki ciepła. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, a są to pompy ciepła powietrzne, pompy gruntowe głębinowe i pompy gruntowe poziome. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się zerową emisją zanieczyszczeń. Jeśli oczywiście nie uwzględnimy zanieczyszczeń pochodzących z produkcji energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowego działania pompy.

Niemniej jednak musimy powiedzieć sobie szczerze, iż elektrownie zanieczyszczają o wiele mniej niż przydomowe kotłownie, a poza tym, stale rośnie też udział OZE w ogólnym miksie energetycznym naszego kraju, jak i całego świata. Tak więc, ekologiczne ogrzewanie z pomocą pompy ciepła jest jak najbardziej możliwe i skuteczne.

System ogrzewania pompą ciepła.

Aby jednak ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła było możliwe, musimy nasz domowy system grzewczy dostosować do tego rozwiązania. Poza wspomnianą już termomodernizacją, trzeba będzie jeszcze zainwestować w odpowiedniej jakości grzejniki niskotemperaturowe. Wynika to z faktu tego, iż pompa ciepła nie jest w stanie zapewnić nam wysokiej temperatury czynnika grzewczego. Jest to więc typowe ogrzewanie niskotemperaturowe dokładnie tak samo jak w przypadku ogrzewania podłogowego, do którego także sprawdza się pompa ciepła jako źródło energii cieplnej.

W zasadzie nie jest to jednak żadne problem, bowiem grzejniki niskotemperaturowe możemy montować na ścianach w miejscu dotychczas zajmowanym przez klasyczne grzejniki ścienne.

Podsumowanie.

Generalnie więc, możemy powiedzieć, iż ekologiczne ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych, wcale nie jest takie kłopotliwe jakby się to mogło wydawać. Nie jest też tak bardzo kosztowne, jak to utrzymują zatwardziali obrońcy węgla i ciągłego dopłacania do górnictwa. W zasadzie, to wydobycie węgla możemy ograniczyć do poziomu niezbędnego do prawidłowej produkcji stali, gdzie węgiel jest niezbędny. W kwestii ogrzewania domów, możemy z niego śmiało zrezygnować. Tak samo w kwestii produkcji prądu, możemy zacząć wdrażać rozwiązania opierające się o OZE oraz o energię jądrową. Rozwiązanie na ekologiczne ogrzewanie jest proste, wystarczy po nie sięgnąć i poprawnie wdrożyć w naszych domach jednorodzinnych.