Filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym.

filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym

Filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym, jest jednym z kluczowych działań, mających na celu osiągnięcie maksymalnego poziomu jakości realizowanych prac. W powietrzu wtłaczanym do obiektu mogą znajdywać się liczne zanieczyszczenia zewnętrznego pochodzenia. Stanowią one jednak bardzo poważne zagrożenie dla jakości realizowanych w warsztacie lakierniczym prac. Dlatego też, tak istotna jest w tym przypadku skuteczna filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym. Dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, możliwe jest usunięcie nawet do 95% zanieczyszczeń, które mogłyby wywierać negatywny wpływ na cały proces lakierniczy.

Jak powinna być realizowana filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym?

W tym zakresie, będziemy mieć do czynienia z dwuetapowym procesem filtracji. Po pierwszej będzie to filtracja zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego, a po drugie, pochodzenia wewnętrznego. W każdym z tych przypadków stosowane będą nieco odmienne rozwiązania, którym koniecznie należy się bliżej przyjrzeć.

Filtracja zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego.

To pierwszy etap utrzymywania czystości atmosfery roboczej w warsztatach lakierniczych. Chodzi tutaj o zanieczyszczenia, przedostające się do wewnątrz wraz z wtłaczanym z zewnątrz powietrzem poprzez systemy wentylacji. W tym przypadku, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich filtrów kieszeniowych, które skutecznie przechwycą większość zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego.

Filtracja zanieczyszczeń pochodzenia wewnętrznego.

Niezależnie od systemu filtracji powietrza w systemie wentylacji, zanieczyszczenia powstają także wewnątrz obiektu. Wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia obiektu, stalowe szafki, drewniane elementy wyposażenia, podłogi i ściany. Wszystkie te elementy podlegają erozji, w wyniku której na podłogę opadają drobne ich cząsteczki. Są one następnie podnoszone poprzez przemieszczających się pracowników czy też silniki maszyn. Poza tym, filtracja zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego też nie jest w stu procentach skuteczna. Jakieś drobne cząstki mogą się przez system filtrów przedostać, co powoduje dodatkowe problemy.
Aby pozbyć się pozostałych zanieczyszczeń należy zastosować odpowiedniej jakości filtry wewnętrzne. W tym przypadku są to filtry sufitowe, ścienne i podłogowe. Wszystkie unoszące się zanieczyszczenia, będą skutecznie przez nie przechwytywane, zapewniając nawet do 95% przechwycenia wszystkich zanieczyszczeń.

Dlaczego filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym jest tak istotna?

Wynika to z prostego faktu, iż wszelkie zanieczyszczenia unoszące się w warsztacie, mogą się mieszać z mgiełką lakierniczą w procesie nakładania lakieru. Skutkiem tego, na malowanych powierzchniach osiadać będzie nie tylko lakier, ale także zmieszane z mgiełką zanieczyszczenia. To prowadzi do poważnych zagrożeń, bowiem taka warstwa lakieru nie jest tak samo odporna na czynniki zewnętrzne, jak warstwa pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Pomijając już fakt, iż jest to po prostu nie estetyczne. Dlatego też, filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym odgrywa tak ważna rolę z punktu widzenia jakości realizowanych prac.

Gdzie zakupić odpowiednie filtry do warsztatu?

Aby jednak wspomniana filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym mogła być realizowana skutecznie, należy zaopatrzyć się w odpowiedniej klasy filtry. W tym przypadku niezbędny będzie nam odpowiednio doświadczony i profesjonalny dostawca filtrów warsztatowych dla warsztatów lakierniczych. Będzie on w stanie dopasować odpowiednie filtry do warunków pracy danego warsztatu, co przełoży się na efektywne oczyszczanie wewnętrznej atmosfery z zanieczyszczeń.

Podsumowanie.

Ostateczni więc musimy powiedzieć, iż filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym to proces szalenie istotny, ze względu na jakość realizowanych prac lakierniczych. Dzięki przechwyceniu większości zanieczyszczeń lotnych, możliwe jest osiągnięcie wysokiej jakości nakładanych warstw lakieru, oraz zapewnienie, że będą one odporne na działanie czynników zewnętrznych. Poza tym, realizowane prace będą się po prostu prezentować bardzo estetycznie, co także jest szalenie istotne w tym przypadku.