Koszty energii elektrycznej dla firm i ich optymalizacja.

koszty energii elektrycznej

Koszty energii elektrycznej to dla wielu firm bardzo poważny problem. Szczególnie zaś w ostatnim czasie, kiedy koszty energii idą stale do góry. Drożej prąd elektryczny, gaz, materiały opałowe. Dlatego też, warto zwrócić uwagę na kwestię tego, iż koszty energii elektrycznej mogą być skutecznie optymalizowane poprzez kompensację mocy biernej. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, bowiem dzięki Dorze zrealizowanej kompensacji mocy biernej, można będzie znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej, stosując kompensację mocy biernej?

Aby skutecznie obniżyć koszty energii elektryczne dla firm poprzez kompensację mocy biernej, przede wszystkim trzeba przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Głównym faktem, na który należy zwrócić uwagę jest to, iż energia elektryczna jest dostarczana w trzech różnych typach energii a są to:

  • Moc czynna – czyli energia elektryczna zamieniana na pracę użytkową. Stanowi podstawowy element kosztów na rachunku od zakładu energetycznego.
  • Moc bierna – w przeciwieństwie do mocy czynnej nie jest zamieniana na pracę użytkową. Jest jednakże niezbędna do prawidłowego działania niektórych urządzeń elektrycznych. Nie jest ona w jakimkolwiek stopniu zużywana a jedynie przepływa pomiędzy odbiorcą a elektrownią.
  • Moc pozorna – czyli iloczyn wartości skutecznych napięcia oraz natężenia prący. Podawana jako moc znamionowa generatorów czy też transformatorów oraz innych urządzeń zapewniających wytwarzanie i przetwarzanie prądu przemiennego.

Dodatkowo moc bierna dzieli się jeszcze moc bierną indukcyjną, która jest pobierana z sieci w celu wytworzenia pola magnetycznego w transformatorach czy też silnikach oraz na pojemnościową. Ta druga jest oddawana do sieci poprzez odbiorniki energii takie jak oświetlenie LED czy też kondensatory.

Skąd się biorą dodatkowe koszty energii elektrycznej?

Dodatkowe koszty energii elektrycznej, wynikają bezpośrednio z ilości pobranej z sieci mocy biernej. Przepisy wyraźnie ograniczają ten poziom. Jest on stosunkiem mocy biernej do mocy czynnej i nie powinien przekroczyć 0,4. Jakiekolwiek większe wartości tego stosunku będą skutkować karami, które są zapisane w umowie z dostawcą energii elektrycznej do zakładów.

Czym jest kompensacja mocy biernej?

koszty energii elektrycznej - schemat kompensacji mocy biernejRozwiązaniem tego problemu, jest kompensacja mocy biernej. Jest to nic innego jak zmniejszenie poboru energii indukcyjnej biernej, pobieranej z sieci, poprzez przyłączenie odpowiednio dobranej baterii kondensatorów. W przypadku kompensacji mocy biernej pojemnościowej, stosowane są baterie dławików indukcyjnych. Baterie te, wytwarzają przeciwną energię bierną w bezpośrednim sąsiedztwie odbiornika, który go potrzebuje. Dzięki temu, nie trzeba pobierać jej z sieci elektroenergetycznej, a tym samym ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Oczywiście, aby zainstalować odpowiednie baterie dławików i kondensatorów, konieczne będą odpowiednie pomiary elektryczne, zrealizowane przez profesjonalnego elektryka. W wyniku pomiarów, będzie wiadomo, jakiego rodzaju baterie należy zainstalować, aby skutecznie zoptymalizować koszty energii elektrycznej.

Podsumowanie.

Należy tutaj więc pamiętać przede wszystkim o tym, iż kompensacja mocy biernej jest najskuteczniejszym sposobem na to, aby optymalizować koszty energii elektrycznej. Głównie dotyczyć to będzie większych zakładów przemysłowych, które korzystają z przyłączy elektroenergetycznych o większej mocy. Jednakże wraz z postępem instalacji fotowoltaicznych, takimi kosztami mogą być obarczeni również indywidualni odbiorcy, korzystający z taryfy G11. Wynika to z faktu tego, iż w przypadku instalacji fotowoltaicznych, stosowane są liczniki dwukierunkowe, które umożliwiają zliczanie mocy biernej. Liczniki jednokierunkowe nie posiadają tego typu funkcji, więc nawet jeśli w naszych domach przekraczamy limit zużywanej mocy biernej, to zakład elektroenergetyczny nie jest w stanie tego wykazać i obciążyć nas z tytułu nadmiernego zużycia mocy biernej.