Łuszczyca, jej przyczyny, objawy oraz skuteczne leczenie.

łuszczyca

Łuszczyca to choroba przewlekła, której podstawowym czynnikiem występowania są uwarunkowania genetyczne. Statystycznie, zdecydowana większość problemów dotyczy osób z Europy oraz Stanów Zjednoczonych, przy czym w przypadku Azji czy też Afryki, łuszczyca jest problemem o wiele rzadziej występującym. Sama choroba, charakteryzuje się zmianami skórnymi, wynikającymi z nieprawidłowości w procesie rogowacenia naskórka. Zdecydowanie najczęściej jest to choroba dotycząca skóry, aczkolwiek zdarzają się także przypadki, łuszczycy paznokci, czy też nawet stawów.

Czy łuszczyca to choroba zakaźna?

Wbrew wszelkim obiegowym opiniom nie jest choroba zakaźna, aczkolwiek jak najbardziej przewlekła i nawracająca. Tak więc, nie musimy się bać, iż osoba z łuszczycą nas w jakikolwiek zarazi. Jakikolwiek ostracyzm społeczny w stosunku do osób, których zaatakuje łuszczyca, jest więc absolutnie niewskazany. Zresztą ostracyzm społeczny nigdy nie jest wskazany i warto się tego trzymać. Nikt bowiem nigdy nie choruje bo tak mu się podoba.

Dlaczego pojawia się łuszczyca?

Tak jak już wspomnieliśmy, czynniki genetyczne odgrywać będą tutaj dużą rolę. W zasadzie, to ostatecznie, wszystkich przyczyn pojawiania się łuszczycy, mimo wielkiego postępu medycznego, jeszcze nie udało nam się określić. W każdym razie, jeśli w naszej rodzinie, w poprzednich pokoleniach zdarzały się przypadki łuszczycy to jest duże prawdopodobieństwo iż także my na tę chorobę zapadniemy.

Objawy łuszczycy.

Objawy łuszczycy są bardzo wyraźne, więc ciężko będzie nie zauważyć rozwijającej się choroby. W pierwszej kolejności pojawia się tzw. wykwit pierwotny, czyli mała grudko o czerwonobrunatnym zabarwieniu. We wczesnym stadium choroby obserwujemy zmiany o niewielkich rozmiarach. Po zdrapaniu łuski skórnej, skóra pod spodem jest gładka i błyszcząca (objaw świecy stearynowej). W następnym kroku pojawia się tzw. objaw Auspitza. Przejawia się zwiększoną wrażliwością skóry i podatnością na uszkodzenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na kropelkowate krwawienie w miejscu, zdrapania łusek.

Leczenie łuszczycy.

Łuszczyca, jak już wspomnieliśmy, jest chorobą przewlekłą, toteż jej leczenie jest bardzo uciążliwe i czasochłonne. Podstawowym procesem jest tutaj leczenie miejscowe, wykorzystywane w przypadku kiedy zmiany skórne nie objęły więcej niż 25% powierzchni ciała. W przypadku większego stopnia uszkodzenia naskórna, prowadzone będzie leczenie skojarzone, czyli połączenie leczenia miejscowego z ogólnoustrojowym.

Można także wykorzystać dodatkowo odpowiednio dobrane zioła na łuszczycę, które pomogą w procesie jej leczenia na odpowiednio wysokim poziomie. Będą wpływać na ograniczenie występowania wykwitów skórnych, oraz ułatwią prawidłowe łuszczenie się naskórka.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż łuszczyca to poważna choroba przewlekła, której leczenie zajmuje bardzo dużo czasu. Nie jest to jednak choroba zakaźna, wobec czego nie musimy się w zasadzie niczym przejmować. Jeśli wychwycimy jakiekolwiek jej objawy, należy natychmiast udać się do lekarza, aby przeprowadzić właściwe badania i określić rodzaj występującej łuszczycy, a następnie dobrać właściwe leczenie.