Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe androgenetic alopecia, AGA jest jedną z najczęściej występujących chorób objawiających się utratą włosów. Dotyczy aż 80 % mężczyzn i 40 % kobiet, a częstotliwość jego występowania postępuje wraz z wiekiem. Co ciekawe, częściej na tę chorobę zapadają przedstawiciele rasy kaukaskiej, rzadziej spotyka się ją u Azjatów i Afroamerykanów.

Przyczyny łysienia androgenowego

Skłonność do łysienia androgenowego uwarunkowana jest genetycznie, a jego przyczyna to aktywność enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych – 5 alfa reduktazy. Pod jego wpływem testosteron przekształca się w dihydrotestosteron (DHT), jego aktywną formę, powodując obkurczanie mieszków i prowadząc do ich zaniku, a w efekcie do wypadania włosów. Warto podkreślić, że mieszki włosowe obecne na potylicy są odporne na działanie DHT, dlatego bardzo rzadko w tego typu łysieniu obserwuje się wypadanie włosów w tej części głowy.

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie androgenowe rozpoznaje się po charakterystycznych dla niego objawach, które jednak różnią się nieco w zależności od płci.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

U mężczyzn proces łysienia rozpoczyna się zwykle tuż po zakończeniu okresu dojrzewania, mniej więcej koło 18 – 20 roku życia i zachodzi gwałtowniej niż u kobiet. Postępuje stopniowo w kierunku od linii włosów w okolicy czołowo-skroniowej.

Początkowo pojawiają się zakola, a następnie linia włosów cofa się w kierunku szczytu czaszki. Włosy nie wypadają nagle, lecz najpierw stają się cieńsze i jaśniejsze z uwagi na powiązanie syntezy meleminy mieszkowej z fazą anagenu.

Stopień łysienia androgenowego określa skala Hamiltona-Norwooda, gdzie stopień pierwszy jest naturalną linią włosów, natomiast ostatni, siódmy oznacza obecność włosów jedynie na części potylicznej.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet jest konsekwencją zaburzeń równowagi androgenowo-estrogenowej i objawia się wyraźnym przerzedzeniem włosów, głównie w części ciemieniowo-szczytowej czaszki. Choć rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia lecz z psychologicznego punktu widzenia może być poważnym problemem.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia androgenowego jest trudne z uwagi na jego uwarunkowane genetycznie przyczyny. Stosowanie preparatów doustnych może przynieść zahamowanie postępów choroby oraz stymulować wzrost włosów, jednak jego skuteczność zależy od stopnia zaawansowania łysienia oraz cech osobniczych. Jedyną skuteczną metodą na przywrócenie bujnego owłosienia głowy jest przeszczep włosów, który oferują kliniki specjalizujące się w medycynie estetycznej, takie jak San-Medical. Jest to jedyna metoda leczenia w najbardziej zaawansowanych stopniach według skali Hamiltona-Norwooda. Warto podkreślić, że przeszczepione włosy nie wypadają, ponieważ grafty pobiera się z okolic potylicy, gdzie mieszki włosowe nie są wrażliwe na DHT.