Modernizacja domowej instalacji elektrycznej.

modernizacja domowej instalacji elektrycznej

Prawidłowo przeprowadzona modernizacja domowej instalacji elektrycznej, sprawia, iż korzystanie z elektryczności staje się bardziej komfortowe i bardziej bezpieczne. W trakcie modernizacji, z reguły będziemy wymieniać stare przewody elektryczne, które niejednokrotnie są zbyt cienkie na obecnie obciążenia poszczególnych pomieszczeń. Montuje się także dodatkowe gniazdka i łączniki, aby sprostać oczekiwaniom współczesności. Sprawdzamy co zrobić, aby modernizacja domowej instalacji elektrycznej przebiegała w pełni sprawnie, bez żadnych trudności.

Czy modernizacja domowej instalacji elektrycznej może być przeprowadzana samodzielnie?

Jest to oczywiście jak najbardziej możliwe, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż prace tego typu wymagają wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnych narzędzi. Szczególnie istotną kwestią są tutaj właśnie narzędzia. Powinny to być narzędzia dostosowane do pracy z elektrycznością. Musza posiadać niezbędną izolację z odpowiedniej gumy, aby zapewnić zabezpieczenie przed przypadkowym porażeniem prądem elektrycznym. Poza tym musimy stale zachować najwyższy poziom uwagi, bowiem nawet z najlepszymi narzędziami w ręce, przy braku odpowiedniego poziomu uwagi, może dojść do porażenia prądem elektrycznym.

Niezbędne elementy elektroinstalacyjne.

Istotne jest tutaj także to, iż modernizacja domowej instalacji elektrycznej, będzie wymagać poniesienia sporych kosztów, związanych z zakupem nowych elementów elektroinstalacyjnych. Chodzi tutaj o następujące elementy:

  • Przewody elektryczne o odpowiednio dużym przekroju – tak, aby wytrzymały planowane obciążenie w poszczególnych pomieszczeniach.
  • Gniazdka i łączniki elektryczne – wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia oraz oznaczone certyfikatami dopuszczającymi je do użytku w naszym kraju.
  • Bezpieczniki – nowoczesne, w pełni automatyczne bezpieczniki, zapewniające podstawowy komfort oraz poziom bezpieczeństwa przy eksploatacji instalacji.
  • Wyłączniki różnicowoprądowe – najważniejsze zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Tego typu wyłącznik bada natężenie prądu na wejściu i wyjściu z instalacji domowej, dzięki czemu, jeśli na drodze stanie element pochłaniający prąd, czyli na przykład człowiek, wyłącznik różnicowoprądowy, będzie automatycznie odcinać zasilanie od całej instalacji.

Zakup elementów instalacji elektrycznych.

Aby dokonać zakupu niezbędnych elementów, trzeba będzie przede wszystkim znaleźć solidnego dostawcę. Obecnie, jednym z bardziej popularnych jest firma Kontakt Simon. Jest to dostawca gwarantujący nam dostarczenie odpowiedniego wyposażenia, oraz osprzętu elektroinstalacyjnego. Co ważne, na bieżąco możemy sprawdzić sobie stany magazynowe Kontakt Simon na stronie internetowej sklepu. To pozwoli nam lepiej zaplanować cały proces. Dzięki temu, modernizacja domowej instalacji elektrycznej będzie przebiegać w stu procentach sprawnie.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, modernizacja domowej instalacji elektrycznej jest jak najbardziej możliwa do przeprowadzenia we własnym zakresie. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy, narzędzi i doświadczenia. Jeśli więc nie za bardzo wiemy, jak się to wszystko zabrać, oraz nie mamy pewności co robimy, to lepiej będzie zatrudnić profesjonalnego elektryka. Zapewni nam to maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu eksploatacji, zmodernizowanej instalacji elektrycznej.