Nadciśnienie tętnicze. Jak sobie radzić?

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważna choroba, którą możemy wręcz nazwać już cywilizacyjną. Choruje na nią co trzeci dorosły mieszkaniec naszego kraju. Wiele osób, nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia tej choroby, oraz z tego, iż mają z nią problem. Osoby te nie stosują więc żadnego leczenia. W wielu przypadkach leczenie jest także prowadzone niewłaściwie. Leki są przyjmowane nieregularnie lub nawet wcale. To niestety przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz nerek, co z kolei prowadzi do licznych powikłań. Wiele z nich jest bardzo groźnych dla naszego zdrowia a nawet życia. Dlatego też, warto dowiedzieć się czym jest nadciśnienie tętnicze, oraz jak sobie z nim radzić.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość, w której występuje zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. W tym przypadku o chorobie będziemy mówić kiedy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140 mmHg, a rozkurczowe, powyżej 90 mmHg. Optymalnym ciśnieniem będzie stan odczytu 120/80 mmHg. Jeśli więc mamy wyniki w tych okolicach 120-129/80-84 mmHg, to jest wszystko w jak najlepszym porządku i nie mamy powodu do obaw. Jeśli jednak odczyty są wyższe, to niestety będziemy mieć problem.

Rodzaje nadciśnienia.

Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest także to, iż nadciśnienie tętnicze występuje w trzech podstawowych wariantach. Są to:

  • Nadciśnienie tętnicze I stopnia – 140-159/90-99 mmHg
  • Nadciśnienie tętnicze II stopnia – 160-179/100-109 mmHg
  • Nadciśnienie tętnicze III stopnia – 180+/110+ mmHg

Przyczyny występowania nadciśnienia tętniczego

W zależności od wieku pacjenta oraz innych okoliczności, przyczyny nadciśnienia mogą być bardzo zróżnicowane. Wyróżniamy tutaj:

  • Nadciśnienie pierwotne – pojawiające się bez konkretnej przyczyny. Podejrzewa się, iż wpływ na jego pojawianie się mogą mieć czynniki genetyczne oraz środowiskowe
  • Nadciśnienie wtórne – będące wynikiem innych dolegliwości takich jak: zespół Cushinga, choroby nerek, choroby tętnic, zespół Conna, bezdech senny obturacyjny.

Jak znormalizować nadciśnienie tętnicze krwi?

Nadciśnienie tętniczeW leczeniu nadciśnienia tętniczego kluczową kwestią jest jak najszybsze postawienie właściwej diagnozy. Jeśli więc podejrzewamy nadciśnienie w swoim przypadku, koniecznością będzie wizyta u lekarza, celem przeprowadzenia właściwych badań, które pozwolą stwierdzić stopień zaawansowania choroby, oraz jej rodzaj.

Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą się tutaj okazać naturalne metody obniżenia ciśnienia krwi, wśród których wyróżnić możemy różnorodne zioła oraz preparaty ziołowe. Wiele z nich będzie zawierać na przykład czosnek, który jest jednym z lepszych rozwiązań w tym przypadku. Aczkolwiek nie będzie wskazany dla osób z problemami trawiennymi i żołądkowymi.

Do tego warto pamiętać o zmianie trybu życia. Trzeba będzie zrezygnować z nikotyny, powalczyć nieco z nadwagą, i wdrożyć do swojego życia większą ilość aktywności fizycznej. Trzeba będzie także znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu oraz soli.

Podsumowanie

Nadciśnienie tętnicze jest więc poważną chorobą, które nie możemy pod żadnym pozorem bagatelizować. Koniecznie trzeba jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie, aby uniknąć poważniejszych komplikacji zdrowotnych. W każdym razie, musimy zadbać o to, aby ciśnienie powróciło do normy, a to wymaga leczenia oraz zmiany pewnych nawyków życiowych.