Poradnik nawożenia roślin ogrodowych

Rośliny ogrodowe to organizmy, które ciągle się rozwijają. Potrzebują więc składników mineralnych zawartych w glebie. Może być ona jednak wyjałowiona, co objawia się chorobami związanymi z niedoborem składników pokarmowych. Obserwujemy wtedy mizerne kwitnienie, małe owoce, słabe pędy i wyblakłe liście. Aby rośliny rozwijały się zdrowo, a plony były obfite, koniecznie jest nawożenie gleby. Musi ona być odpowiednio żyzna i zasobna w niezbędne składniki, które będą różne dla konkretnych rodzajów upraw. Jednak nadmiar składników mineralnych jest tak samo niebezpieczny jak ich niedobór. Dlatego przed wybraniem odpowiedniego nawozu należy sprawdzić wymagania roślin ogrodowych.

Właściwy rodzaj nawozu

Nawożenie roślin ogrodowych wydaje się trudne, bo na rynku oferowane są produkty o różnym składzie. Trzeba zapoznać się z ich podstawowymi właściwościami. Nawozy sztuczne zawierają składniki pokarmowe w bezpiecznych proporcjach oraz formach, które mogą być łatwo przyswajane przez rośliny. Należy tu wymienić takie makroelementy jak azot, potas, wapń czy magnez. Jednak najważniejsze w ogrodzie powinny być używanie nawozów naturalnych. Regularnie stosowane pozwalają wzbogacić glebę w materię organiczną oraz składniki pokarmowe pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

Najważniejszy nawóz naturalny

Zaletą nawozów naturalnych jest ich długie działanie — składniki są uwalniane stopniowo, a więc nie ponosimy ryzyka dostarczenia zbyt dużej ilości minerałów roślinom. Nawozy naturalne poprawiają strukturę gleby poprzez jej napowietrzenie i zwiększenie zdolności magazynowania wody. Ponadto w ten sposób można skutecznie odżywić mikroorganizmy w glebie, które odpowiadają na rozkładanie resztek roślin. Pozwala to na współdziałanie ze składnikami chemicznymi, bo składniki mineralne mogą być łatwiej pobierane z nawozów sztucznych.

Pamiętajmy, że doskonałym sposobem nawożenia gleby jest również stosowanie samodzielnie przygotowanego kompostu. Powstaje on z resztek z ogrodu i można go używać w postaci ściółki dla wszystkich rodzajów upraw. Ubogaca glebę, działa wolno i nic nie kosztuje. Należy go wysypać na większej powierzchni gleby, aby mógł być wprowadzony w głębsze warstwy przez dżdżownice. Do kompostu można wrzucać różne odpadki, nie powinny być to jednak kości, nabiał oraz smażone i pieczone resztki warzyw. Kompost trzeba chronić przed nadmiernym wysuszeniem i zapewnić swobodny dostęp tlenu. W rezultacie uzyskamy związki amonowe, które pod wpływem bakterii zmienią się w azotany, czyli naturalne składniki roślin.

Najlepsza oferta na rynku

Wysokiej jakości nawozy znajdziemy w szerokiej ofercie firmy Nitrogen Polska – http://www.nitrogenpolska.pl/. Są to produkty rekomendowane do wszystkich rodzajów upraw. Mogą być stosowane jako podstawowy nawóz w okresie jesiennym, jak również dla roślin o dużym zapotrzebowaniu na potas. Nawozy Nitrogen Polska są doskonałe dla roślin ogrodowych takich jak rzepak, pszenica czy buraki cukrowe. Są to produkty dostosowane do wszelkich upraw w ogrodzie. W okresie jesiennym w ogrodzie warto zastosować także obornik — przynajmniej raz na kilka lat. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu można użyć obornika suszonego, który ma granulowaną formę, ale wciąż ma wszystkie zalety obornika świeżego. Trzeba go tylko rozsypać pod roślinami, lekko przekopać i mocno podlać wodą.Rośliny ogrodowe powinny być regularnie nawożone w sposób dostosowany do indywidualnych wymagań upraw. Ważny jest tu okres wegetacyjny roślin. Nawozy naturalne można stosować kilka razy w sezonie, natomiast chemiczne tylko w razie potrzeby uzupełnienia gleby o określone pierwiastki. Jeśli mamy wątpliwości, w jaki sposób składniki pokarmowe będą najlepiej przyswajane przez rośliny, należy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Na każdym opakowaniu znajdziemy pełne informacje o dawkowaniu nawozów oraz ich sposobie użycia.