
Recykling tworzyw sztucznych, to zagadnienie szalenie istotne z punktu widzenia ekologii, czystości naszej planety. Niestety, ale jako ludzkość, doprowadziliśmy do skrajnie nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego zanieczyszczenia naszej planety odpadami z tworzyw sztucznych. Trzeba jednakże podkreślić iż tworzywa sztuczne, same w sobie nie stanowią tutaj większego zagrożenia. Jeśli udałoby się nam wprowadzić skuteczny recykling tworzyw sztucznych, z całą pewnością możliwe byłoby ograniczenie zanieczyszczeń, jak również usunięcie tych, które już zalegają w lasach, morzach i oceanach. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż wpływa w bezpośredni sposób na przyszłość naszą oraz następnych pokoleń.
Spis treści
Dlaczego recykling tworzyw sztucznych jest tak ważny?
Tak jak już wspomnieliśmy, istotne jest to, abyśmy mogli skutecznie ograniczyć ilość generowanych odpadów z tworzyw sztucznych. Tym bardziej, iż zdecydowaną większość z nich, można skutecznie przetworzyć na nowe tworzywa. Zdecydowanie największą ilość odpadów stanowią tutaj wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych i to na nich powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Należy wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nam skutecznie ograniczyć zanieczyszczenie planety odpadami z tworzyw sztucznych. Selektywna zbiórka odpadów oraz recykling tworzyw sztucznych, pozwolą nam zminimalizować poziom odpadów pojawiających się w środowisku.
Czy recykling tworzyw sztucznych jest kosztowny?
Okazuje się też, iż jest to proces o wiele tańszy i mniej wymagający energetycznie, niż produkcja nowych opakowań z tworzywa sztucznego. Wynika to z następujących kwestii:
- Oszczędności transportowe – surowiec do produkcji znajduje się na miejscu w punktach selektywnej zbiórki odpadów. Nie trzeba go więc sprowadzać z odległych państw czy też wręcz kontynentów, prowadząc do kosztów i dodatkowych zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.
- Oszczędności energetyczne – produkcja butelek z tworzyw sztucznych PCR (post consumer resources) pochłania znacznie mniejsze ilości energii niż wytwarzanie nowych tworzyw.
- Szerokie możliwości zastosowania – granulat tworzywa sztucznego z recyklingu, możemy wykorzystać zarówno do produkcji nowych opakowań z tworzyw sztucznych, jak również wielu innych celów. Możemy z niego wytwarzać elementy konstrukcyjne, czy tez nawet bardzo popularne ostatnio materiały geosyntetyczne.
Czy recykling tworzyw sztucznych jest rozwiązaniem idealnym?
Rozwiązań idealnych nie ma. Dlatego też, musimy sobie powiedzieć, iż również w tym przypadku pojawiają się pewne wady. Aczkolwiek, mamy nadzieję, iż w najbliższych latach zostaną one zminimalizowane, lub w całości zneutralizowane. Podstawowym problemem w przypadku wykorzystywania tworzyw sztucznych PCR jest niemożność ich stosowania w kontakcie z żywnością. Wynika to z braków technologicznych, uniemożliwiających nam skuteczne oczyszczenie przetwarzanych ponownie tworzyw. Z tego też powodu w tym zakresie, musimy koniecznie produkować w dalszym ciągu nowe tworzywa sztuczne. Warto też podkreślić, iż opakowania do żywności stanowią niespełna połowę wszystkich, wytwarzanych obecnie opakowań z tworzyw sztucznych.
Pozostaje nam jednak druga połowa, gdzie nowe tworzywa możemy zastąpić tymi, pochodzącymi z odzysku. Będzie to przynajmniej wyraźne, ponad 50-cio procentowe ograniczenie generowanych przez przemysł zanieczyszczeń.
Podsumowanie.
Dlatego też, powinniśmy podkreślić po raz kolejny, iż recykling tworzyw sztucznych, jest zagadnieniem szalenie ważnym i nie należy go bagatelizować. Prawidłowe podejście do tego tematu, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w kwestii recyklingu, pozwoli nam uratować planetę dla przyszłych pokoleń. To zaś, jest bez wątpienia korzyścią, dla której warto zapłacić nawet wyższą cenę za butelkę wody gazowanej.