Recykling tworzyw sztucznych.

recykling tworzyw sztucznych

Recykling tworzyw sztucznych, to zagadnienie szalenie istotne z punktu widzenia ekologii, czystości naszej planety. Niestety, ale jako ludzkość, doprowadziliśmy do skrajnie nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego zanieczyszczenia naszej planety odpadami z tworzyw sztucznych. Trzeba jednakże podkreślić iż tworzywa sztuczne, same w sobie nie stanowią tutaj większego zagrożenia. Jeśli udałoby się nam wprowadzić skuteczny recykling tworzyw sztucznych, z całą pewnością możliwe byłoby ograniczenie zanieczyszczeń, jak również usunięcie tych, które już zalegają w lasach, morzach i oceanach. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż wpływa w bezpośredni sposób na przyszłość naszą oraz następnych pokoleń.

Dlaczego recykling tworzyw sztucznych jest tak ważny?

Tak jak już wspomnieliśmy, istotne jest to, abyśmy mogli skutecznie ograniczyć ilość generowanych odpadów z tworzyw sztucznych. Tym bardziej, iż zdecydowaną większość z nich, można skutecznie przetworzyć na nowe tworzywa. Zdecydowanie największą ilość odpadów stanowią tutaj wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych i to na nich powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Należy wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nam skutecznie ograniczyć zanieczyszczenie planety odpadami z tworzyw sztucznych. Selektywna zbiórka odpadów oraz recykling tworzyw sztucznych, pozwolą nam zminimalizować poziom odpadów pojawiających się w środowisku.

Czy recykling tworzyw sztucznych jest kosztowny?

Okazuje się też, iż jest to proces o wiele tańszy i mniej wymagający energetycznie, niż produkcja nowych opakowań z tworzywa sztucznego. Wynika to z następujących kwestii:

  • Oszczędności transportowe – surowiec do produkcji znajduje się na miejscu w punktach selektywnej zbiórki odpadów. Nie trzeba go więc sprowadzać z odległych państw czy też wręcz kontynentów, prowadząc do kosztów i dodatkowych zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.
  • Oszczędności energetyczneprodukcja butelek z tworzyw sztucznych PCR (post consumer resources) pochłania znacznie mniejsze ilości energii niż wytwarzanie nowych tworzyw.
  • Szerokie możliwości zastosowania – granulat tworzywa sztucznego z recyklingu, możemy wykorzystać zarówno do produkcji nowych opakowań z tworzyw sztucznych, jak również wielu innych celów. Możemy z niego wytwarzać elementy konstrukcyjne, czy tez nawet bardzo popularne ostatnio materiały geosyntetyczne.

Czy recykling tworzyw sztucznych jest rozwiązaniem idealnym?

Rozwiązań idealnych nie ma. Dlatego też, musimy sobie powiedzieć, iż również w tym przypadku pojawiają się pewne wady. Aczkolwiek, mamy nadzieję, iż w najbliższych latach zostaną one zminimalizowane, lub w całości zneutralizowane. Podstawowym problemem w przypadku wykorzystywania tworzyw sztucznych PCR jest niemożność ich stosowania w kontakcie z żywnością. Wynika to z braków technologicznych, uniemożliwiających nam skuteczne oczyszczenie przetwarzanych ponownie tworzyw. Z tego też powodu w tym zakresie, musimy koniecznie produkować w dalszym ciągu nowe tworzywa sztuczne. Warto też podkreślić, iż opakowania do żywności stanowią niespełna połowę wszystkich, wytwarzanych obecnie opakowań z tworzyw sztucznych.

Pozostaje nam jednak druga połowa, gdzie nowe tworzywa możemy zastąpić tymi, pochodzącymi z odzysku. Będzie to przynajmniej wyraźne, ponad 50-cio procentowe ograniczenie generowanych przez przemysł zanieczyszczeń.

Podsumowanie.

Dlatego też, powinniśmy podkreślić po raz kolejny, iż recykling tworzyw sztucznych, jest zagadnieniem szalenie ważnym i nie należy go bagatelizować. Prawidłowe podejście do tego tematu, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w kwestii recyklingu, pozwoli nam uratować planetę dla przyszłych pokoleń. To zaś, jest bez wątpienia korzyścią, dla której warto zapłacić nawet wyższą cenę za butelkę wody gazowanej.