Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i jego leczenie.

reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli w skrócie RZS, jest chorobą, która wbrew pozorom nie dotyczy jedynie bólu stawów. Przede wszystkim, jest to choroba autoimmunologiczna, a co gorsza, jej przyczyny do dziś nie zostały precyzyjnie określone. Istotne jest jednak to, aby postawić jak najszybciej diagnozę i rozpocząć terapię, aby zachować sprawność ruchową. Sprawdźmy więc, czym objawia się reumatoidalne zapalenie stawów, oraz jak powstrzymać chorobę, aby zachować szansę na w miarę normalne życie.

Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?

Do najczęściej występujących objawów RZS, możemy zaliczyć ból oraz obrzęk małych stawów rąk i stóp. W późniejszych fazach, może dotyczyć także tzw. dużych stawów, czyli: barkowego, łokciowego, biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Charakterystycznym objawem jest to, iż dolegliwości bólowe pojawiają się w obydwu stawach (prawym i lewym) jednocześnie. Typowym objawem jest także poranna sztywność stawów utrzymująca się do około godziny. Dodatkowo mogą się pojawiać następujące dolegliwości:

  • Nadmierne uczucie zmęczenia
  • Stany podgorączkowe oraz gorączka
  • Brak apetytu
  • Utrata masy ciała

Występowanie tych objawów, powinno nas automatycznie zaalarmować. Oznacza to, że powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, celem przeprowadzenia odpowiednich badań.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów – RZS.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających korzystnie na leczenie, jest szybkość rozpoczęcia terapii. Według wielu specjalistów, najlepszym czasem jest okres od 3 do 6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Co prawda nie jest możliwe pełne wyleczenie RZS, niemniej jednak dzięki odpowiedniej terapii, możliwe jest zatrzymanie przebiegu choroby. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia zwiększa szansę na remisję choroby oraz ograniczenie jej aktywności. Pozwoli to na utrzymanie w miarę normalnego trybu życia. Ogranicza też ryzyko rozwoju choroby, która może ostatecznie doprowadzić nawet do inwalidztwa.

Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na zioła stosowane przy problemach ze stawami. Mogą one bowiem bardzo skutecznie wesprzeć proces leczenia RZS.

Pamiętajmy: Reumatoidalne Zapalenie Stawów, jest chorobą nieuleczalną. Możemy jednak ją zatrzymać poprzez odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia.

Podsumowanie.

Powinniśmy więc przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie lekceważyć jakichkolwiek objawów, które mogłyby wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Jeśli leczenie rozpoczniemy odpowiednio szybko, to z całą pewnością nie dopuścimy do rozwoju choroby, a tym samym ograniczymy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Należy pamiętać, iż ostatecznie, zagraża nam nawet inwalidztwo, więc lepiej z każdymi objawami które mogą wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów, udać się natychmiast do lekarza.