Różanecznik i jego uprawa w przydomowym ogrodzie.

Różanecznik

Różanecznik to jeden z piękniejszych krzewów ozdobnych, które bez większych trudności możemy uprawiać w naszych, przydomowych ogrodach. Rośliny te nie mają zbyt wygórowanych wymagań, skutkiem czego też, ich uprawa staje się coraz bardziej popularna. W zasadzie, są to wymagania tak niskie, iż bez większych trudności, poradzi sobie z nimi nawet początkujących pasjonat ogrodnictwa. Należy tutaj przede wszystkim, właściwie dobrać odmiany, jak również zadbać o stanowisko nasadzenia i przygotowanie właściwej gleby. Poza tymi kwestiami, w zasadzie nie mamy tutaj, żadnych poważniejszych wymagań uprawnych czy też pielęgnacyjnych. Warto więc przyjrzeć się tej roślinie, bowiem może to być bardzo dobry sposób, na uatrakcyjnienie przydomowego ogrodu, stosunkowo niskim nakładem pracy.

Jakie wymagania stawia przed nami Różanecznik?

Przede wszystkim więc, jak już wspomnieliśmy, Różanecznik ma trzy podstawowe wymagania, w zakresie uprawy. Warto powiedzieć sobie o tych kwestiach kilka słów więcej, bowiem prawidłowe do nich podejście będzie przesądzać o efektach, jakie uda nam się osiągnąć przy uprawie tych wspaniałych krzewów ogrodowych.

  • Wybór odmian do uprawy ogrodowej – jest to kluczową kwestią, bowiem nie wszystkie odmiany Różanecznika będą nadawały się na nasadzenia w ogrodzie. Niektóre z nich są zbyt mało odporne na niskie temperatury, skutkiem czego, można je uprawiać jedynie w donicach. Dzięki temu bowiem, będziemy mogli na czas największych mrozów, schować je na przykład w piwnicy bądź garażu.
  • Przygotowanie gleby – powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Możemy oczywiście kupić gotowe mieszanki, jednakże przy większej ilości nasadzeń, jest to absolutnie nieopłacalne. Warto w takich przypadkach kupić odpowiednią ilość kory sosnowej, kompostu oraz nie odkwaszanego torfu a następnie zmieszać je w równych proporcjach.
  • Stanowisko nasadzenia – powinno gwarantować odpowiednie osłonięcie i zacienienie. Różanecznik, jak każda roślina z rodziny Rhododendron, uwielbia stanowiska w sąsiedztwie innych roślin ogrodowych, szczególnie większych. Trzeba jednakże pamiętać, iż Różanecznik charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym, toteż sąsiedztwo powinno mieć głęboki. Dzięki temu unikniemy konfliktów o wodę, które mniejsze Rhododendrony mogłyby od razu na starcie przegrać.

Spełnienie podstawowych wymagań.

RóżanecznikTe trzy wymagania są kluczowe do tego, aby każdy Różanecznik mógł doskonale rosnąć w naszym ogrodzie i zapewniać nam korzyści estetyczne przez długi czas. Warto jednak zwrócić jeszcze uwagę na kwestię samego zakupu sadzonek. Najbezpieczniej jest zaopatrywać się w różaneczniki z profesjonalnych hodowli, bowiem dzięki temu będziemy mieć gwarancję co do odporności poszczególnych odmian na warunki atmosferyczne.

Podsumowanie

Możemy więc powiedzieć, iż Różanecznik, to roślina o stosunkowo niedużych wymaganiach uprawnych. Dlatego też, w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna i pojawia się w coraz większej ilości ogrodów. Niezależnie jednak od tego, jest to krzew szalenie estetyczny i niesamowicie pięknie pachnący podczas kwitnienia. Należy więc powiedzieć, iż powinien znaleźć się w każdym, przydomowym ogrodzie.