Różaneczniki w przydomowym ogrodzie.

Różaneczniki w przydomowym ogrodzie

Różaneczniki w przydomowym ogrodzie, prezentują się zawsze bardzo dobrze. Tym bardziej, iż ich uprawa nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Wszystko sprowadza się do kilku kroków, związanych z prawidłowym przygotowaniem nasadzenia. Trzeba dobrać właściwe odmiany, przygotować odpowiednią glebę i wybrać dogodne stanowisko. To w zasadzie wszystko. Wobec tak prostej uprawy, wielu z nas decyduje się na Różaneczniki w przydomowym ogrodzie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii przygotowania ich uprawy. Zobaczycie, że każdy, bez większych trudności będzie w stanie sobie poradzić z ich uprawą.

Co zrobić, aby Różaneczniki w przydomowym ogrodzie dobrze się trzymały?

Tak jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie prawidłowo całą uprawę przygotować. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż domowa, ogrodowa hodowla Różaneczników stawia przed nami pewne wymagania, aczkolwiek nie są to wymagania natury pielęgnacyjnej. Trzeba jedynie zadbać o prawidłowe przygotowanie uprawy.

Wybieramy właściwe odmiany Różaneczników.

Pierwszym krokiem jest wybór właściwych odmian. Istotną kwestią jest to, aby sadząc Różaneczniki w przydomowym ogrodzie, mieć świadomość, że sadzimy odmiany mrozoodporne. Nie wszystkie będą w stanie przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej. Wybieramy więc odmiany, które będą w stanie wytrzymać mrozy nawet powyżej dwudziestu stopni. Takich odmian jest dosyć sporo, więc ich wybór nie powinien sprawić nam większych trudności.

Pozostałe odmiany, które nie wykazują wystarczającej odporności na niskie temperatury także możemy uprawiać w ogrodzie, ale tylko częściowo. Powinny one być sadzone w donicach. Dzięki temu, będziemy mogli na sezon zimowy schować je w pomieszczeniu gospodarczym a do ogrodu wystawić dopiero na wiosnę, kiedy nie będzie już ryzyka przymrozków.

Stanowisko nasadzenia.

Aby Różaneczniki w przydomowym ogrodzie mogły dobrze się trzymać, muszą zostać nasadzone w odpowiednim miejscu. W naturalnym środowisku, rośliny te rosną w lasach, w glebie wilgotnej, próchniczej i przepuszczalnej. Stanowisko zazwyczaj jest lekko zacienione i osłonięte. Powinniśmy więc w miarę możliwości, jak najlepiej odtworzyć naturalne warunki dla Różaneczników. Wybieramy więc stanowisko zacienione i osłonięte. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż całkowite ich zacienienie, będzie wpływać na gorsze kwitnienie. Tak więc zacienione ale nie całkowicie.

Gleba do uprawy Różaneczników.

Różaneczniki w przydomowym ogrodzie - przygotowanie glebyOstatnią kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest wybór właściwej gleby, aby Różaneczniki w przydomowym ogrodzie, miały idealne warunki. Powinna ona być kwaśna, odczyn pH musi utrzymać się w przedziale 4,5 – 5,5. Taką glebę możemy oczywiście kupić a powinna ją na stanie posiadać każda hurtownia z Różanecznikami. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość jej samodzielnego przygotowania, bowiem będziemy jej potrzebować stosunkowo sporo. W miejscu nasadzenia, trzeba będzie wykopać dołek o szerokości około 40×40 cm i głębokości nawet do 80cm, a następnie wypełnić go glebą do uprawy Różanecznika. Widzimy więc wyraźnie, iż trochę jej potrzeba, toteż samodzielne przygotowanie będzie sporą oszczędności.

Do samodzielnego przygotowania gleby do uprawy Różaneczników potrzebujemy następujących składników:

  • Kwaśny (nie odkwaszany) torf
  • Gleba ogrodnicza (kompost)
  • Kora sosnowa (przekompostowana)

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w proporcjach 1:1:1 a następnie sprawdzamy czy odczyn pH utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Ewentualnie dodajemy, któregoś ze składników, aby zapewnić optymalne warunki. Ostatecznie, na każdą sadzonkę możemy dodać garść nawozu do Różaneczników, do poprawi warunki uprawy. Do całości mieszanki możemy jeszcze dodać piasku w ilości około 0,25-0,5 porcji każdego ze składników. Pozwoli to nam osiągnąć wyższy poziom przepuszczalności gleby, co w przypadku Różaneczników jest bardzo korzystne.

Podsumowanie.

Proste warunki uprawy i małe wymagania pielęgnacyjne sprawiają, iż Różaneczniki w przydomowym ogrodzie, stają się obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dzięki temu też, na naszym rynku pojawia się coraz większa ilość ciekawych odmian. To z kolei pozwoli nam na jeszcze szerszy wybór odmian pod względami estetycznymi. Tak abyśmy mogli naprawdę się cieszyć, uprawiając Różaneczniki w przydomowym ogrodzie. W końcu uprawiamy je nie po to, aby ciągle zajmować się pracami pielęgnacyjnymi, tylko po to, aby móc się zrelaksować w pięknie urządzonym ogrodzie.