Wykorzystanie opakowań plastikowych.

Wykorzystanie opakowań plastikowych

Wykorzystanie opakowań plastikowych stoi obecnie na zdecydowanie wysokim poziomie. Wynika to głównie z licznych zalet, jakie nam zapewnia ta forma opakowań różnorodnych produktów. Największe wykorzystanie tego typu opakowań jest generowane przez branżę spożywczą, gdzie w butelkach plastikowych, dystrybuowane są wszelkiego rodzaju napoje i inne, płynne produkty spożywcze. Jednakże, wykorzystanie opakowań plastikowych jest o wiele szersze. Znajdują swoje zastosowanie także w dystrybucji chemii gospodarczej i przemysłowej. Wszelkiego rodzaju oleje, detergenty i środki czystości, także dystrybuowane będą przy wykorzystaniu butelek plastikowych.

Dlaczego wykorzystanie opakowań plastikowych jest tak wysokie?

Tak jak już wspomnieliśmy, chodzi tutaj przede wszystkim o liczne zalety, jakie niesie za sobą wykorzystanie opakowań plastikowych. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami. Poniższa lista, prezentuje wszystkie, najważniejsze zalety związane z zastosowaniem opakowań z plastiku.

  • Niska waga – opakowanie plastikowe jest najlżejsza formą opakowań. Dzięki temu, stosując taki sam środek transportu, możemy przewieźć więcej właściwego produktu, niż w przypadku zastosowania innego rodzaju opakowań.
  • Odporność na uszkodzenia – opakowania plastikowe nie są podatne na stłuczenia podczas różnorodnych zdarzeń i wypadków. Tego samego nie się powiedzieć na przykład o opakowaniach szklanych.
  • Trwałość – butelki plastikowe są także odporne na działania innych czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim chemicznych.
  • Recyklingprodukcja butelek plastikowych zakłada także wykorzystanie odpadów z już zużytych butelek. Należy je poddać procesowi recyklingu, aby odzyskać materiał i przetworzyć go w nowe butelki plastikowe, nadające się do wielokrotnego wykorzystania.

To właśnie powyższe zalety, sprawiają, iż wykorzystanie opakowań plastikowych jest tak wielkie. Po prostu jest to bardzo korzystna opcja dla każdego przedsiębiorcy.

Kilka słów o ekologii.

Mówiąc o tym, jak wielkie jest współcześnie wykorzystanie opakowań plastikowych, nie sposób przemilczeć kwestii wpływu, jaki ten stan wywołuje na nasz świat. Niska cena i łatwość produkcji, sprawiają, iż mało kto przejmuje się jednak kwestia recyklingu. Łatwiej jest wyprodukować nowe butelki, a stare trafiają niestety tam gdzie nie powinny. Do lasu, do morza i oceanu. Jednym słowem zanieczyszczają naszą planetę. Dlatego też, obecnie trwają intensywne prace legislacyjne na szczeblu UE, aby doprowadzić do zwiększenia poziomu recyklingu opakowań plastikowych. Musimy jednak pamiętać o tym, iż opakowania wykonane z plastiku i PCR nie będą mogły być wykorzystywane w takim samym zakresie.

PCR – to materiał pochodzący z odzysku i ze względu na liczne zanieczyszczenia, których trudno się pozbyć, nie może być wykorzystywany do produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego. Jednakże dla przemysłu chemicznego już możemy stosować ten rodzaj materiału.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, iż przez tak wysokie wykorzystanie opakowań plastikowych, mamy do czynienia z zanieczyszczeniem środowiska. Należy więc jak najszybciej wdrożyć odpowiednie regulacje prawne, które pozwolą ten stan rzeczy zmienić. Tak, abyśmy przyszłym pokoleniom pozostawili planetę zieloną a nie wypełnioną po brzegi plastikiem z naszych butelek.