Zdobywanie alpejskich szczytów.

zdobywanie alpejskich szczytów

Zdobywanie alpejskich szczytów, z całą pewnością nie należy do zadań wyjątkowo prostych. Trzeba tutaj posiadać sporo umiejętności technicznych, oraz doświadczenia w poruszaniu się w tak trudnym terenie. Do tego należy pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniego wyposażenia alpinistycznego, oraz umiejętności jego prawidłowego wykorzystywania. W przeciwnym razie, zdobywanie alpejskich szczytów, należy sobie jednak odłożyć w czasie i zająć się nim zdecydowanie później, kiedy już nabierzemy doświadczenia oraz umiejętności.

Jak się przygotować na zdobywanie alpejskich szczytów?

Przede wszystkim, musimy pamiętać, iż zdobywanie alpejskich szczytów jest przeznaczone jedynie dla bardziej doświadczonych pasjonatów trekkingu górskiego. Tutaj nie ma miejsca na jakąkolwiek amatorszczyznę. Trzeba posiadać niezbędne wyposażenie alpinistyczne i umiejętnie się nim posługiwać, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Do najważniejszych elementów wyposażenia jakie należy ze sobą zabrać, należą następujące elementy:

  • Raki – czyli specjalne nakładki na obuwie, zapewniające przyczepność na śliskich, oblodzonych i ośnieżonych zboczach górskich. Bez raków nie ma co porywać się na zdobywanie alpejskich szczytów.
  • Kijki trekkingowe – bardzo pomocne przy poruszaniu się zarówno pod górę jak i w dół. Pozwalają przenieść nieco ciężaru ciała z nóg na ręce, a to zapewnia nam mniejsze zmęczenie i wydłuża znacznie odcinki trasy, jakie możemy pokonać.
  • Czekan – jest elementem, bez którego zdobywanie alpejskich szczytów jest praktycznie niemożliwe. Czekan pozwoli nam złapać dodatkową przyczepność, podczas pokonywania lodowych ścian.
  • Uprząż dolna – absolutnie niezbędna na tego typu wyprawach, bowiem większość trasy i tak będziemy pokonywać we wzajemnym ubezpieczeniu z pozostałymi uczestnikami wyprawy.

Jest to więc stosunkowo kosztowne i profesjonalne wyposażenie alpinistyczne. Jego posiadanie to jedyna tylko połowa sukcesu. Musimy jeszcze sprawnie się nim posługiwać, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zdobywania alpejskich szczytów.

Jaką wycieczkę wybrać?

Obecnie, w ofertach różnych biur podróży, specjalizujących się w organizacji wyjazdów na zdobywanie alpejskich szczytów, znajdziemy sporo różnych opcji. Będą one różnić się pod względem poziomu trudności oraz kosztów. Jedną z ciekawszych opcji jest wyjazd na wyprawę przez trzy podgrupy Alp Wschodnich. W tym przypadku będziemy zdobywać trzy szczyty:

  • Dachstein – w Alpach Sabaudzkich o umiarkowanym poziomie trudności.
  • Grossglockner – w Wysokich Taurach o dużym poziomie trudności.
  • Triglav – w Alpach Julijskich o średnim poziomie trudności.

Zdobycie wszystkich trzech szczytów w trakcie jednej wyprawy jest naprawdę całkiem sporym osiągnięciem i wymagać będzie prawidłowego podejścia do przygotowania się do wyprawy. Tutaj trzeba będzie wykazać się sporym poziomem umiejętności technicznych oraz siłą fizyczną, aby pokonać wszystkie trzy szczyty.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż tego typu wycieczki trekkingowe w wysokie Alpy, stawiają przed nami o wiele większe wymagania niż standardowe wyprawy trekkingowe w tym regionie. Jest to jednak jednocześnie ukoronowanie wielu lat zdobywania doświadczenia. Pokonanie tak wysokich szczytów, świadczy o dużych umiejętnościach i charcie ducha. Nie jest to bowiem takie proste, jak się niektórym wydaje.